حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است

حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است؟

مانند مهارت‌ها و دستاوردهای دیگر، سنی که کودکان زبان یاد می‌گیرند و شروع به صحبت کردن می‌کنند، ممکن است متفاوت باشد. دانستن درباره  چگونگی توسعه گفتار و زبان و دلیل حرف نزدن کودک می‌تواند به والدین کمک کند تا بفهمند آیا دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

تفاوت گفتار و زبان چیست؟

گفتار بیان کلامی زبان است. که شامل آرتیکولاسیون (شیوه‌ای که ما صداها و کلمات را تولید می‌کنیم) می‌شود.

زبان به اشتراک گذاری اطلاعات استدرک کردن و درک شدن از طریق مکالمات شفاهی، غیرشفاهی و نوشتاری است.

نشانه‌های تاخیر در گفتار یا زبان چیست؟

نوزادی که به صدا پاسخ نمی‌دهد یا صدا نمی‌کند باید بلافاصله توسط یک پزشک اطفال بررسی شود. اما اغلب والدین دشواری دارند که بفهمند آیا کودکشان یکمی بیشتر زمان می‌برد تا به یک گام مهم در گفتار یا زبان برسد یا که درکل مشکلی وجود دارد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید مراقب آن باشید. اگر کودک شما از علائم زیر را دارد با ما تماس بگیرید:

  • تا 12 ماهگی: از حرکات اشاره‌ای مثل اشاره یا تکان دادن دست برای خداحافظی استفاده نمی‌کند.
  • تا 18 ماهگی: استفاده از حرکات اشاره‌ای را بیشتر از ایجاد صدا برای ارتباط ترجیح می‌دهد. تقلید صدا نمی‌کند. و یا مشکل در درک درخواست‌های ساده شفاهی دارد.
  • تا 2 سال: تنها می‌تواند گفتار را تقلید کند و کلمات یا عبارات را به صورت خودجوش تولید نمی‌کند. تنها چند صدا یا کلمه را به صورت تکراری می‌گوید و نمی‌تواند از زبان شفاهی برای ارتباط بیشتر از نیازهای فوری خود استفاده کند. و یا نمی‌تواند دستورات ساده را دنبال کند.

همچنین اگر فکر می‌کنید گفتار کودک شما به اندازه مورد انتظار از سنش غیرقابل فهم است بهتر است بدانید:

  • برای والدین و سرپرستان حدود 50 درصد از گفتار کودک تا 2 سالگی، و 75 درصد آن تا 3 سالگی قابل فهم است.
  • تا 4 سالگی، حتی اشخاصی که کودک شما را نمیشناسند گفتار کودک شما باید برایشان قابل فهم باشد.

 

چه عواملی باعث تاخیر در گفتار یا زبان می‌شوند؟

تاخیر در گفتار ممکن است به دلایل زیر باشد:

  • مشکلات دهانی، مانند مشکلات زبان یا سقف دهان.
  • فرنولوم کوتاه (چینه زیر زبان) که می‌تواند حرکت زبان را محدود کند.

بسیاری از کودکان  تاخیر در گفتار مشکلات دهانی-حرکتی دارند. مشکلات دهانی-حرکتی به دلیل وجود مشکل در نواحی مغزی که مسئول گفتار هستند، ایجاد می‌شوند. که باعث مشکل در هماهنگ کردن لبها، زبان و فک برای تولید صدا برای گفتار می‌شود. این کودکان ممکن است مشکلات دهانی-حرکتی دیگری نیز داشته باشند، مانند مشکلات تغذیه‌ای.

مشکلات شنوایی هم می‌توانند بر گفتار تأثیر بگذارند. بنابراین، هر زمان که نگرانی در مورد گفتار وجود داشته باشد، یک شنوایی سنج باید شنوایی کودک را آزمایش کند. کودکانی که مشکلات شنوایی دارند ممکن است مشکلاتی در گفتار، درک، تقلید و استفاده از زبان داشته باشند.

عفونت‌های گوش، به ویژه عفونت‌های مزمن، می‌توانند بر شنوایی تأثیر بگذارند. اما تا زمانی که شنوایی در یک گوش نرمال باشد، گفتار و زبان به طور نرمال پرورش خواهند یافت.

 

چگونه تاخیر در گفتار یا زبان تشخیص داده می‌شود؟

اگر فکر می‌کنید کودک شما ممکن است مشکلی داشته باشد، مهم است که سریعا به گفتاردرمانگر مراجعه کنید. کلینیک حامی با کادر متخصص در حوزه گفتاردرمانی آماده ارائه خدمات به شماست. برای دریافت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

گفتاردرمانگر مهارت‌های گفتاری و زبانی کودک شما را بررسی خواهد کرد. گفتاردرمانگر  آزمون‌های استانداردی را انجام می‌دهد تا در نتیجه برنامه درمانی شخصی سازی شده برای کودک شما ایجاد کند.

 

گفتاردرمانگر چگونه کمک می‌کند؟

گفتاردرمانگر با کودک شما همکاری می‌کند تا مهارت‌های گفتاری و زبانی او را بهبود بخشد و به شما نشان دهد که چگونه در خانه می‌توانید به کودک خود کمک کنید.

 

چگونه والدین می‌توانند کمک کنند؟

والدین یک قسمت مهم از کمک به کودکانی هستند که مشکل گفتار یا زبان دارند.

در زیر چند راه برای تشویق و توسعه گفتار کودکتان در خانه آورده شده است:

  • روی ارتباط برقرار کردن متمرکز شوید. با نوزاد خود صحبت کنید، آواز بخوانید و کودک خود را تشویق کنید تا صدای شما را تقلید کند.
  • برای کودکتان داستان بخوانید. از زمانی که کودک شما نوزاد است، شروع به خواندن کنید. حتما از کتاب‌های مناسب سن او استفاده کنید. حتی بهتر است کتاب‌های تصویری برای تشویق کودک به نگاه کردن در حالی که شما نام تصاویر را می‌گویید، تهیه کنید.
  • مکالمات روزمره برقرار کنید. برای تقویت گفتار و زبان کودک خود، در طول روز با او صحبت کنید. اسم محصولات را در فروشگاه برای آنها بگویید، اگر در حال پختن یک وعده غذایی هستید یا درحال تمیز کردن یک اتاق هستید، اشیاء را نشان او دهید آنها را برایش نام ببرید. صحبت را ساده نگه دارید و از “زبان نوزادی و بچگانه” خودداری کنید.

شناسایی و درمان تاخیر در گفتار و زبان از زمان ابتدایی‌ترین مراحل بهترین راهکار است. اگر نگرانی‌هایی در مورد توسعه گفتار یا زبان کودک خود دارید، اینجا کلیک کنید و با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *