گروه درمانی

اگر تصمیم به روان درمانی دارید، چندین گزینه در دسترس است. یکی از این گزینه‌ها، گروه درمانی است. بستگی به مشکل شما، گروه درمانی می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل برای رفع نگرانی‌ها و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شما باشد.

 

چه انتظاراتی از گروه درمانی داشته باشیم؟

گروه درمانی شامل یک یا چند تراپیست است که گروهی از حدود هفت تا پانزده مراجع را هدایت می‌کنند. به طور معمول، گروه‌ها هر هفته به مدت یک یا دو ساعت جلسه دارند. برخی از افراد علاوه بر شرکت در گروه‌ها، به جلسات درمان فردی نیز می‌روند، در حالی که دیگران فقط در گروه‌ها شرکت می‌کنند.

بسیاری از گروه‌ها برای حل یک مشکل خاص طراحی شده‌اند، مانند افسردگی، پنیک اتک، اضطراب اجتماعی، درد مزمن یا مسئله مواد مخدر. گروه‌های دیگر بیشتر به بهبود مهارت‌های اجتماعی متمرکز هستند و به افراد کمک می‌کنند تا با مسائل گوناگونی مانند خشم، خجالت، تنهایی و کم‌احترامی به خودشان، کنار بیایند. گروه‌ها اغلب به کسانی کمک می‌کنند که از دست دادن را تجربه کرده‌اند، سرپرست یا فرزندی یا کسی که به دلیل خودکشی جان خود را از دست داده است.

فواید گروه درمانی

پیوستن به یک گروه از غریبه‌ها ابتدا ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما گروه درمانی فوایدی ارائه می‌دهد که درمان فردی ممکن است نداشته باشد. روان‌شناسان واقعی می‌گویند که اعضای گروه تقریباً همیشه از اینکه چقدر تجربه گروهی می‌تواند جذاب و مفید باشد، معمولاً متعجب می‌شوند.

گروه‌ها می‌توانند به عنوان یک شبکه حمایتی و یک صفحه صداقت عمل کنند. اعضای دیگر گروه اغلب به شما کمک می‌کنند تا ایده‌های خاصی برای بهبود وضعیت یا چالش زندگی پیدا کنید و در این مسیر شما را مسئول نگه دارند.

صحبت کردن و گوش دادن به دیگران همچنین به شما کمک می‌کند تا مشکلات خود را در چارچوبی منطقی قرار دهید. بسیاری از افراد با مشکلات روانی روبرو می‌شوند، اما کمتر به صورت آشکار در مورد آنها با افرادی که خوب نمی‌شناسند صحبت می‌کنند. اغلب احساس می‌کنید که تنها کسی هستید که با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنید — اما اینطور نیست. شنیدن دیگران در مورد اینکه چگونه زندگیشان را میگذرانند و چه چالش هایی دارند، می‌تواند تسکین‌بخش باشد.

تنوع یک فایده مهم دیگر از گروه درمانی است. افراد شخصیت‌ها و زمینه‌های مختلفی دارند و به مواجهه با موقعیت‌ها به روش‌های مختلفی نگاه می‌کنند. با دیدن چگونگی حل مسائل و ایجاد تغییرات مثبت توسط دیگران، می‌توانید مجموعه‌ای کامل از استراتژی‌ها برای مقابله با نگرانی‌های خود کشف کنید.

گروه درمانی فرا تر از حمایت

هرچند اعضای گروه منبع مهمی از حمایت هستند، جلسات رسمی گروه درمانی فوایدی را فراهم می‌کنند که خارج از گروه‌های غیررسمی و حمایتی به دست نمی‌آیند. جلسات گروه درمانی توسط یک یا چند تراپیست با آموزش تخصصی هدایت می‌شوند که به اعضای گروه استراتژی‌های اثبات‌شده برای مدیریت مشکلات خاص آموزش می‌دهند. به عنوان مثال، اگر در یک گروه مدیریت خشم شرکت کرده‌اید، تراپیست شما استراتژی‌های علمی برای کنترل خشم را توضیح می‌دهد. این راهنمایی تخصصی می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربه گروه درمانی خود به بهترین شکل استفاده کنید.

 

پیوستن به یک گروه

برای یافتن یک گروه مناسب، از پزشک خود یا روان‌شناس فردی که با او کار می‌کنید (اگر چنین فردی دارید) پیشنهادات بخواهید. همچنین می‌توانید با مرکز توانبخشی حامی تماس بگیرید. ما اغلب گروه‌های مختلفی را حمایت می‌کنیم.

در هنگام انتخاب یک گروه، به موارد زیر توجه کنید.

 

آیا گروه باز یا بسته است؟

گروه‌های باز گروه‌هایی هستند که اعضای جدید می‌توانند در هر زمان به آن‌ها بپیوندند. گروه‌های بسته همانند گروه‌هایی هستند که تمام اعضا در یک زمان شروع به فعالیت در گروه می‌کنند، مثلاً همگی ممکن است در یک دوره 12 هفته‌ای شرکت کنند. هرکدام از این دو نوع مزایا و معایبی دارند. وقتی به یک گروه باز می‌پیوندید، ممکن است یک دوره سازگاری و آشنایی با اعضای گروه وقت گیر باشد. با این حال، اگر می‌خواهید به یک گروه بسته بپیوندید، ممکن است بخواهید چند ماه صبر کنید تا یک گروه مناسب در دسترس باشد.

تعداد افراد گروه چقدر است؟

گروه‌های کوچک ممکن است زمان بیشتری را برای تمرکز بر هر فرد فراهم کنند، اما گروه‌های بزرگتر تنوع بیشتر و دیدگاه‌های فراوان‌تری ارائه می‌دهند. با روان‌شناس خود در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهتر است، صحبت کنید.

چقدر اعضای گروه به یکدیگر شبیه هستند؟

زمانی که اعضا با مشکلات مشابه روبرو هستند گروه‌ها معمولاً بهتر عمل می‌کنند.

آیا درمان گروهی کافی است؟

بسیاری از افراد متوجه می‌شوند که مشارکت در هر دو نوع گروه درمانی و روان‌درمانی فردی مفید است. شرکت در هر دو نوع می‌تواند احتمال ایجاد تغییرات ارزشمند و دائمی را افزایش دهد. اگر شما در روان‌درمانی فردی شرکت کرده‌اید و پیشرفت شما متوقف شده است، پیوستن به یک گروه ممکن است رشد شخصی شما را دوباره شروع کند.

چقدر باید اطلاعات خود را به اشتراک بگذارم؟

محرمانه ماندن اطلاعات یک بخش مهم از قوانین اصلی در گروه درمانی است. با این حال، هیچ گونه ضمانت مطلقی برای حفظ حریم خصوصی در هنگام به اشتراک گذاشتن با دیگران وجود ندارد، بنابراین هنگام افشای اطلاعات شخصی، از منطقی ترین رویه استفاده کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که شما تنها کسی که داستان شخصی خود را به اشتراک می‌گذارد، نیستید. گروه‌ها زمانی بهترین عمل می‌کنند که ارتباط باز و صادق میان اعضا وجود داشته باشد.

اعضای گروه در ابتدا به عنوان غریبه‌ کنار هم می‌نشینند، اما در مدت زمان کوتاهی، احتمالاً آنها را به عنوان یک منبع حمایت ارزشمند و قابل اعتماد خواهید دید.

 

برای اطلاعات بیشتر با کلینیک توانبخشی حامی همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *